Prečo je mentálne zdravie také dôležité?
Psychické zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Hoci túto vetu počúvame pomerne často, stále jej mnohí neprikladajú dôležitosť, akú si zaslúži. Kým v zahraničí je bežné mať svojho mentálneho kouča, na Slovensku stále bojujeme s predsudkami. Ak sme chorí, okamžite navštívime lekára. Prečo tak neurobíme aj v prípade, keď sa cítime psychicky zle?
Zlom vo vnímaní mentálnych tréningov nastal na Slovensku aspoň v oblasti športu. Kým pred pár rokmi sa športovci hanbili priznať, že využívajú služby psychológa, dnes sa žiadny z nich nezaobíde na najvyššej úrovni bez mentálnej prípravy. Adam Kocian, mentálny kouč, ktorý spolupracuje so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV), učí športovcov aj to, ako nastaviť svoju myseľ. „Nastavenie mysle je súbor presvedčení, predpokladov a postojov, ktoré slúžia na to, ako vnímame svet, ako myslíme a správame sa. Je to filter, cez ktorý vidíme svet. Na základe toho máme očakávania, ciele a vysvetľujeme si veci,“ hovorí Adam Kocian.
![Adam Kocian, mentálny kouč](/sk/allianz-blog/zdravie-a-zivotny-styl/nastavenie-mysle-je-filter/_jcr_content/root/parsys/wrapper/wrapper/multi_column_grid_co_78703264/grid-0-par/image.img.82.3360.jpeg/1727888202454/allianz-sk-sport-muz-adam-kocian-1000x666.jpeg)
Nielen v prípade športovcov, ale každého z nás platí, že mentálne nastavenie mysle je výrazne ovplyvnené sociálnym prostredím, v ktorom vyrastáme, teda ako nás vychovali rodičia, alebo akých kamarátov sme mali. V určitom veku sa k tomu pridajú dôležité a traumatické udalosti, ktoré sme prežili. Aj preto je potrebné nastavenie mysle budovať. „Toto všetko ovplyvňuje nastavenie mysle. Musíme sa zaoberať tým, čomu veríme, čo chceme a ako si vysvetľujeme svet okolo nás. Nastavenie mysle má veľký vplyv na to, aký výkon podáme,“ vysvetľuje mentálny kouč Adam Kocian a pokračuje: „Pre nás, Slovákov, je vlastné, že sme bojovný národ, ideme cez emócie. Akonáhle sa prestane dariť, prichádza frustrácia, strach, obava. Niekedy sa zacyklíme v myšlienkach, ktoré máme a nesústredíme sa na prítomnosť.“
TIP: Vypočujte si viac o vplyve pohybu na mentálne zdravie aj ďalších témach v Olympijskom podcaste s mentálnym koučom Adamom Kocianom.
Pre slovenský šport je takisto typická pokora. Kým v bežnom živote túto vlastnosť okolie ocení, v športe je mimoriadne dôležité sebavedomie. Nastavenie mysle má veľký vplyv na to, aký výkon športovec podá. Adam Kocian pracuje v rámci projektu Juniorského olympijského tímu s viac ako 20-timi najlepšími športovcami v juniorskom veku. Okrem toho je mentálnym koučom tenistu Alexa Molčana či kanoistu Csabu Zalku.
„Sústredím sa najmä na mladých športovcov, lebo sú tvarovateľnejší, v určitom veku má už človek odžité. Mozog je tvarovateľnejší v mladšom veku, a preto dokážeme mať väčší vplyv,“ hovorí Adam Kocian.
Mentálne zdravie a šport idú ruka v ruke nielen v prípade profesionálnych športovcov. Šport môže pomôcť psychickej pohode kohokoľvek z nás. „Šport produkuje endorfíny, a tým nám zlepšuje náladu. Aj keď sme niekedy unavení, ideme si zacvičiť a napokon sa cítime lepšie. Navyše sa dostaneme medzi ľudí a aj vďaka tomu sa cítime lepšie. Na mentálny oddych je potrebná hodina cvičenia denne,“ tvrdí Kocian.
![Adam Kocian, mentálny kouč](/sk/allianz-blog/zdravie-a-zivotny-styl/nastavenie-mysle-je-filter/_jcr_content/root/parsys/wrapper/wrapper/multi_column_grid_co_1881265758/grid-1-par/image.img.82.3360.png/1676027889209/adam-kocian-2.png)
Prečo zlepšovať mentálne zdravie športom? „Myslím si, že najlepšou motiváciou je obklopovať sa ľuďmi, ktorí myslia rovnako ako my. Napríklad tréningová skupina na joge, cítime zmysel a zároveň máme prepojenie s inými ľuďmi. Môže nám to pomôcť v tom, aby sme sa motivovali ďalej,“ dodáva na záver mentálny kouč Adam Kocian.