Detail na ruky zaťaté v päste dvoch mladých ľudí, ktorí sa dotýkajú päsťami na znak spolupráce.

Aký vplyv majú presvedčenia na naše vnímanie a rozhodovanie?

Presvedčenia sú ako okuliare, ktoré ovplyvňujú náš pohľad na svet, naše pocity a rozhodnutia. Ak sa ich naučíme využívať správne, majú moc urýchliť náš rozvoj a priniesť väčšiu spokojnosť a úspech.
Často si to ani neuvedomujeme, ale presvedčenia hrajú kľúčovú rolu v našom každodennom živote. Práve preto, že majú schopnosť ovplyvňovať naše životy, je dôležité naučiť sa s nimi pracovať. Pozrime sa na to, ako môžeme silu presvedčení použiť na splnenie našich cieľov, snov či životných plánov.
Predstavte si, že máte pred sebou náročný deň. Na vašom zozname je množstvo úloh a k tomu sa vám stane pár nečakaných situácií. Je viac ako pravdepodobné, že budete bojovať so stresom.
Smutný muž sediaci za stolom v kuchyni so sklonenou hlavou.
Pre väčšinu ľudí je stres niečo, čo vnímajú negatívne. Ale čo keby ste verili tomu, že stres je nápomocný a môže v dobrom ovplyvniť váš výkon? Výskum totiž ukázal, že ľudia, ktorí veria, že stres môže byť užitočný, majú lepšie výsledky a tiež menej negatívnych dôsledkov na zdravie zapríčinených stresom
TIP:  Pri najbližšej stresovej situácii sa skúste presvedčiť o tom, že stres je signál, že ste pripravení na novú výzvu.
Ak si poviete: „Dobre, toto je náročné, ale možno je to práve príležitosť ukázať, že to zvládnem“, získate viac energie namiesto toho, aby vás stres pohltil.
Ďalšia oblasť, kde presvedčenia hrajú veľkú rolu, sú naše každodenné rozhodnutia. Často si vytvárame presvedčenia o sebe samých, ktoré potom ovplyvňujú naše konanie. Napríklad, ak sa presviedčate o tom, že na jazyky nemáte talent, budete sa báť vycestovať do zahraničia na vlastnú päsť a prídete tak o krásne zážitky.
Mladá žena sedí za stolom pri otvorenom okne a vychutnáva si lúče slnka. Svoju tvár nastavuje slnku, ktoré ju osvetľuje.
TIP: Vyskúšajte si sólo cestovanie ako novú výzvu
Prekonajte svoj stres z rozprávania v cudzom jazyku a vydajte sa na výlet do zahraničia s naším cestovným poistením.
Negatívne myšlienky nás dokážu brzdiť, stresovať a zabrániť nám v tom, aby sme sa pustili do nových výziev. Aj v tomto prípade výskumy2 dokázali, že zmena presvedčení môže viesť k zlepšeniu výkonu. Ak sa rozhodneme veriť, že dokážeme zlepšiť svoje schopnosti tvrdou prácou a učením, budeme viac ochotní čeliť výzvam a nebudeme sa tak rýchlo vzdávať pri neúspechu.
V podstate si môžeme vytvoriť tzv. “rastové myslenie”, kde vidíme svoje schopnosti ako niečo, čo sa dá zlepšovať, a nie ako pevne dané limity.
Mladá žena si v kúpeľni pred zrkadlom ošetruje pleť. Na hlave má čelenku a rukou sa dotýka brady a nanáša si masku na tvár.
Ak zažívate príliš veľa stresu, môže sa to podpísať na vašej pokožke. Viac o kožných prejavoch nadmerného stresu nájdete v našom blogu.
Prvým krokom je uvedomiť si, v čo vlastne veríte. Skúste sa na chvíľu zamyslieť nad tým, aké presvedčenia máte o sebe, o svojej práci, zdraví alebo o vzťahoch. Sú tieto presvedčenia pozitívne a podporujú vás, alebo vás skôr brzdia a držia v komfortnej zóne?
Záber spoza ženy - vodičky, ktorá šoféruje osobné auto počas slnečného dňa.
Napríklad, ak máte presvedčenie, že nikdy nebudete vedieť dobre šoférovať, skúste toto presvedčenie zmeniť na niečo povzbudzujúce. Môžete si povedať: “Začnem na tom pracovať, budem sa učiť a verím, že postupne sa budem zlepšovať.” Toto preformulovanie vám pomôže otvoriť sa možnostiam, ktoré predtým vyzerali ako nedosiahnuteľné.
TIP: S poistením Moje auto môžete výzvu naučiť sa šoférovať zvládnuť  s chladnou hlavou.
Ak ste pripravený začať pracovať na zmene svojich presvedčení k lepšiemu, tu je niekoľko praktických tipov, ktoré môžete aplikovať hneď:
Detail na ruku s oranžovým kovovým perom, ktorá píše do denníka.
1. Sebareflexia: Každý deň si vyhraďte pár minút na zamyslenie sa nad svojimi presvedčeniami. Zapíšte si ich a skúste zhodnotiť, či vás podporujú alebo obmedzujú.
Záber na usmiatu mladú ženu s hnedými kučeravými vlasmi, ktorá sa pozerá na seba do zrkadla. Vyzerá šťastne a spokojne.
2. Pozitívne preformulovanie: Každý negatívny výrok o sebe preformulujte do pozitívnej, realistickej verzie. Namiesto: “Nie som dobrý v komunikácii” si povedzte: “Môžem sa zlepšiť v komunikácii, ak sa budem učiť a snažiť.”
Mladý muž, ktorý sedí na gauči, usmieva sa a má víťazne zdvihnuté ruky nad hlavou. V jednej ruke drží hraciu konzolu od play station.
3. Malé kroky: Zamerajte sa na malé, každodenné víťazstvá. Postupne si vytvorte nové presvedčenia na základe svojich úspechov. Každý malý úspech posilní vašu vieru vo vlastné schopnosti.
Dve mladé ženy plné nadšenia, ktoré sedia v kaviarni pri stole a smejú sa. Jedna žena si prezerá nápojový lístok.
4. Okolie: Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás podporujú a veria vo váš potenciál. Ich pozitívne presvedčenia o vás môžu ovplyvniť aj vaše vlastné myšlienky.

Viera vo vlastné schopnosti je základným predpokladom úspechu. Nie nadarmo sa hovorí: “myslenie je základom všetkého.”

Ak začnete veriť, že máte kontrolu nad svojimi myšlienkami a presvedčeniami, otvára sa vám množstvo možností, ako zlepšiť svoj život. Myslite o sebe vo veľkom, viac si verte a uvidíte, ako sa váš život začne meniť k lepšiemu.

Šťastná usmiata žena oblečená v športovej podprsenke. Jednou rukou sa drží za rameno a druhú má vbok. Jej pohľad smeruje do diaľky.

Silnou oporou v prekonávaní osobných výziev je aj životné poistenie, ktoré vám dodá pocit istoty a dokáže ochrániť aj vaše podnikanie.

 KONTAKTNÝ FORMULÁR