V dnešom svete plnom notifikácií a sociálnych médií je čoraz ťažšie udržať si koncentráciu a plniť svoje ciele. Mentálny tréner, Adam Kocian, má pre vás 4 tipy, ktoré vám pomôžu sústrediť sa.
Adam Kocian ako mentálny tréner športovcov vidí, aký význam má sústredenie nielen v športovom svete, ale aj v bežnom živote. Preto sa rozhodol podeliť sa s nami o vedomosti a niekoľko osvedčených tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť vašu schopnosť sústrediť sa a nenechať sa rozptýliť.
Najskôr sa však spolu poďme pozrieť na to, prečo tak často strácame pozornosť.
Rozptyľovanie je prirodzenou súčasťou nášho života, ale môže sa stať veľkou prekážkou pri dosahovaní našich cieľov. Ak porozumieme dôvodom, prečo sa nechávame rozptyľovať, môžeme účinnejšie riešiť tieto problémy a zlepšiť svoju schopnosť sústrediť sa. 
Unudený pes ležiaci na podlahe na vankúši.

“Je to príliš nudné”

Častým dôvodom, prečo sa necháme rozptýliť, je nuda. Ak nás práca alebo aktivita, ktorú robíme, nebaví, je veľmi pravdepodobné, že nám myšlienky budú ubiehať inde. Naopak, pri aktivitách, ktoré pokladáme za zábavné, udržíme pozornosť dlhšie. Preto, ak máme na výber, inklinujeme k zábavným činnostiam, ktoré v nás vzbudia dobrý pocit a zvýšia nám dopamín.

Smutný muž sediaci so zaklonenou hlavou vzad na gauči.

“Je to príliš ťažké”

Ďalším dôvodom, prečo strácame koncentráciu, je stretnutie sa s problémom alebo prekážkou. Netrpezlivosť, strach alebo frustrácia z chýb môže otvoriť dvere všetkým možným spôsobom rozptýlenia.

Pracujúci muž v kancelárii, ktorý prokrastinuje s mobilným telefónom.

“Je to príliš na očiach”

Prístup k rozptýleniam si uľahčujeme, ak máme telefón vždy na očiach. Každá notifikácia nás môže odtrhnúť od práce a poskytnúť nám únikovú cestu od koncentrácie.

TIP:  Zvýšiť efektivitu pri práci vám pomôže aj správne nastavenie mysle
Adam Kocian vám poradí, ako si nastaviť a udržať pozitívne myslenie
Šťastná usmievajúca sa žena so zatvorenými očami, ktorá sa odmeňuje šálkou kávy po dobre odvedenej práci.

Jedným zo spôsobov, ako si môžete spraviť prácu menej nudnou, a teda aj menej náročnou na sústredenie, je gamifikácia procesu. Ide o využitie herných princípov na motiváciu.

Určite ste už hrali nejakú hru na počítači alebo na mobile, takže poznáte ten pocit spokojnosti, keď dosiahnete nový level. Využite gamifikáciu aj pri svojej práci, a uvidíte, že celý proces bude pre vás zábavnejší. V praxi to môže vyzerať tak, že si rozdelíte svoje úlohy na menšie časti, akoby levely, a sledujete svoj pokrok. Napríklad, ak sa pripravujete na skúšku, rozdeľte si učebný materiál na kapitoly a postupne si odškrtávajte splnené časti.

Detail na vypnutý iPhone položený na stole vedľa slúchadiel.

Smartfóny sú bezpochyby jedným z najväčších rozptýlení, s ktorými bojuje väčšina z nás. Aj keď sme si vedomí toho, že mobil odvádza našu pozornosť, často to nevieme ovplyvniť a pri najbližšej príležitosti po ňom automaticky siahneme.

Na to, aby ste minimalizovali túto reakciu, si telefón položte mimo dosahu ruky, najlepšie na miesto, kde naň nevidíte. Zapnite letový režim, aby vás nevyrušovali notifikácie a nečakané hovory. Týmto jednoduchým krokom docielite lepšie sústredenie na prácu.

TIP:  Vyskúšajte si víkendový detox od smartfónu!
Strávte víkend s rodinou či priateľmi v prírode bez sociálnych sietí. Mobil si pre každý prípad vezmite so sebou, no používajte ho iba minimálne.

PS: Ak sa chystáte zažiť dobrodružstvo, nezabudnite na Poistenie do hôr.

 

Detail na ruky pracujúcej ženy v kancelárii. Žena sedí pri čistom a upratanom pracovnom stole.

Naše prostredie má zásadný vplyv na našu schopnosť sústrediť sa. Vizuálne rozptýlenia v podobe neporiadku zahltia našu myseľ, čo vedie k zníženiu produktivity. Keď máme veľa vecí na očiach, naša myseľ sa snaží všetky tieto podnety spracovať, čo znižuje našu schopnosť sústrediť sa na jednu úlohu.

Kontrola prostredia je jedným z kľúčových krokov k zvýšeniu sústredenia a produktivity. Nech už pracujete kdekoľvek, udržujte svoje pracovné miesto čisté. Uistite sa, že na svojom mieste máte len potrebné veci. Ak si všimnete, že vás nejaká vec rozptyľuje, bude lepšie, ak ju premiestnite.

Detail na ruky ženy, ktorá si plánuje svoj deň a píše si do diára poznámky.
Naplánujte si svoj deň dopredu prostredníctvom diára alebo kalendára. Môžete pritom využiť techniku blokovania času, kde každej úlohe dáte jedno konkrétné časové rozmedzie.
TIP:  Pre ešte lepší časový management priraďte svojim úloham priority

A) Najvyššiu prioritu majú kritické úlohy, ktoré v daný deň určite musíte splniť

B) Druhú najvyššiu prioritu majú dôležité úlohy, ktoré by ste v daný deň mali urobiť 

C) Najnižšiu prioritu dajte úloham, ktoré by bolo dobré urobiť v daný deň, ale môžu aj počkať

 

Najefektívnejší tréning na zlepšenie sústredenia, ktorý využívajú aj vrcholoví športovci, je pravidelný tréning mysle vo forme meditácie. Meditácia nám pomáha zlepšiť schopnosť sústrediť sa. Takto trénujeme našu pozornosť, aby zostala v prítomnom momente, napriek vonkajším či vnútorným rozptýleniam v podobe myšlienok a emócií.
Úlohou je sedieť v tichu, sústrediť sa na dýchanie a pravidelne sa vracať k tomuto dychu, keď myseľ začne blúdiť. Aj keď sa to zdá jednoduché, je to veľmi náročná úloha. Pocit nekomfortu a negatívne myšlienky vás začnú naháňať. 
Cieľom je posilniť schopnosť udržať svoju pozornosť na jednom mieste - na dychu. Čím častejšie budete trénovať, tým lepšie začnete ovládať svoju pozornosť aj v náročných situáciách. Týmto spôsobom získate nástroj, ktorý vám môže pomôcť dosiahnuť vrcholový výkon vo všetkých oblastiach života.
Žena v plavkách ležiaca na nafukovačke ružového plameniaka na mori.

Chystáte sa dopriať si oddych od práce na dovolenke?

Nezabudnite si so sebou pribaliť aj cestovné poistenie. Odškrtnite si tento bod na svojom zozname úloh a uzatvorte si ho teraz.

VIAC INFORMÁCIÍ        |         POISTIŤ SA