Kempujeme, aby sme si mohli užiť slobodu a dobrodružstvo, ktoré nám tento štýl turistiky na cestách ponúka. Spoznávať krajinu a ľudí, vychutnávať si užšie spojenie s prírodou, ktoré nám dovolenka v hotelovom rezorte nevie ponúknuť. Či už na jednu noc alebo na mesiac, v zaprášených topánkach alebo autom, s ľuďmi s podobnými záujmami alebo osamote, aj tá s kempovaním spojená strata komfortu je vnímaná pozitívne.
Podstata kempovania je stará ako ľudstvo samo. Kým sa ľudia neusadili, celé civilizácie žili v stanoch či jurtách, ktoré si jednoducho prenášali z miesta na miesto. A niečo z toho v nás zostalo. Kedy sa však kempovanie zmenilo na poznávanie neznámych kútov sveta? Prekvapivo sa za prvú turistku považuje egyptská kráľovná Hatšepsut, ktorá sa vydala na východné pobrežie Afriky zhruba 1500 rokov pred naším letopočtom. Záznam o jej ceste dodnes nájdete na stenách jedného z chrámov v Luxore.
Aj samotný Egypt bol asi prvou turistickou destináciou, o čom svedčia mená gréckych „turistov“ vytesaných na podstavcoch Memnonových kolosov v Tébach. Vo všeobecnosti sa turistický ruch spájal s náboženskými oslavami a návštevami svätýň, kde si účastníci nakupovali miestne špeciality a rôzne suveníry pre svojich blízkych.
Čiernobiele vyobrazenie ludi, traviacich čas v stanoch, v minulosti.
Pre svoju rozmanitosť a pestrosť prírodných krás boli Karpaty vždy zaujímavou destináciou. Aj vďaka nim vznikla prvá známa turistická organizácia v Uhorsku Sitniansky klub. Ten bol založený okolo roku 1860 v Banskej Štiavnici a vznikol dokonca o 13 rokov skôr ako oficiálny Uhorský karpatský spolok s celokrajinskou pôsobnosťou. Členovia Sitnianskeho klubu vybudovali množstvo turistických chodníkov a ciest, zriadili turistickú útulňu pri štôlni Gedeón v Hodruši a v roku 1874 vyznačkovali aj prvý turistický chodník na území vtedajšieho Uhorska. Rovnako vyznačkovali chodníky k Počúvadlianskemu jazeru, na Sitno a do Sklených Teplíc.
Najjednoduchším spôsobom kempovania je backpacking, forma nezávislého a lacného cestovania s nosením všetkého potrebného v batohu. Kedysi sa považoval za okrajovú nízkonákladovú formu cestovania z nevyhnutnosti, no postupne sa stal veľmi populárnou formou cestovného ruchu najmä mladých. Tí využívajú rôzne lacné ubytovania, ako sú hostely, no dnes majú v ponuke aj milióny ponúk ubytovania v populárnych aplikáciách ako Booking či Airbnb. Mnohí si však vychutnávajú aj noci pod širákom v desiatkach tisíc kempov po celej Európe. Mimochodom, viete, kto vymyslel turistický stan? Vznikol v roku 1855 a vynašiel ho francúzsky podnikateľ Pierre Bernard.
Dvaja ľudia s ruksakmi pozerajú do mapy vedľa stanu.

S rozvojom motorizmu a celkovej životnej úrovne následne prišla ďalšia výrazná zmena. Písal sa rok 1928 a Američan Arthur Sherman zostrojil prvý karavan. Predchádzala tomu úplne bežná situácia, z ktorej vyplynulo, že takéto čosi mu pri výletoch chýba. Jeho vynález vzbudili veľký záujem, už na jeseň nasledujúceho roku prezentoval karavany na autosalóne v Detroite.

O pár rokov neskôr móda karavanov dorazila aj do Európy a predovšetkým v českých krajinách našla mimoriadne zaľúbenie. Aj Československo bolo v oblasti karavaningu jedným z veľkých priekopníkov a keď v roku 1933 vznikla Medzinárodná organizácia campingu a caravaningu, boli sme jedným zo zakladajúcich členov spoločne napríklad s Anglickom, Belgickom alebo Francúzskom.

Popularita individuálnej turistiky na úkor cestovných kancelárií neustále rastie. Online rezervačné systémy, cenovo dostupné letenky, možnosti prenájmu áut v turistických destináciách výrazne uľahčili túto formu cestovania. Rovnako je dnes k dispozícii nekonečná ponuka vybavenia určeného na kempovanie. Od ultraľahkých stanov a spacákov pre backpackerov cez veľké rodinné nafukovacie stany či postele až po stany na autá, ktoré nosíte na aute namiesto strešného nosiča. A samozrejme prívesy či karavany, od vlastnoručne upravených dodávok až po luxusné domy na kolesách. Aj samotné kempy sa zmenili a ich úroveň služieb a moderných mobilných domov dosahuje komfort veľmi slušných hotelov.
  • Tip 1: Neberte nič navyše.
Aj keď vás môže lákať zbaliť si toho viac, pretože do auta či karavanu sa proste zmestia, snažte sa zoznam zredukovať. Viac vecí znamená nielen vyššiu spotrebu počas jazdy, ale aj zhoršené manévrovanie vášho vozidla. Veci vám budú koniec koncov pri kempovaní aj zavadzať. A ako sa správne zbaliť? Ťažké predmety treba umiestňovať pod a okolo náprav a všetky dobre upevniť.
Pes sedí v kufri plnom vecí.
  • Tip 2: Voda základ života.
Voda je pre kempovanie nevyhnutnosťou. V bežnom živote jej minie každý z nás denne stovky litrov a spotreba sa nikdy nedá úplne eliminovať. V karavanoch sú dokonca viac než 150-litrové nádrže, no voziť ich plné je neekonomické a rizikové. Skúsení kemperi si naplnia nádrž len toľko, koľko potrebujú na samotnú cestu a zvyšok natankujú buď v kempingu, alebo na čerpacej stanici krátko pred príchodom do cieľa.
Otec so synom sedia v stane zakrytý dekou a pijú nápoj.
  • Tip 3: Tieň je váš kamarát.
Každý má rád slnečné dni, ale iba začiatočníci parkujú svoje obytné autá na slnku, keď sú k dispozícii tienené plochy. Vaše obytné auto či stan sa pod slnkom rýchlo zahreje a vy si večer nebudete môcť ani poriadne oddýchnuť. Keď sa totiž vaše obytné auto rozpáli, bude trvať veľmi dlho, kým sa ochladí.
Žena sedí v stane upevnenom na aute.
  • Tip 4: Bezstresové mince.
Mince potrebujete takmer vždy, keď prenocujete v kempingu alebo v motorestoch pri ceste. Či už ide o elektrinu, sprchy, umývanie riadu alebo používanie práčky, mnohé kempingy majú automaty na mince a nie je nič horšie, ako každú chvíľu zháňať drobné. Zoberte si z banky niekoľko roliek mincí v rôznych nominálnych hodnotách a váš výlet bude oveľa jednoduchší.
2 osoby so psom sedia v prírode pri karavane.
  • Tip 5: Nezabudnite na cestovné a havarijné poistenie.
Aby bolo vaše cestovanie čo najbezpečnejšie a bezproblémové, nezabudnite na poistenie. Cestovné či havarijné poistenie si u nás môžete uzatvoriť aj online.
Viete však, aké riziká kryje cestovné poistenie pre prípad krádeže? Poistené máte obvyklé veci osobnej potreby ukradnuté z uzamknutého batožinového priestoru auta alebo z uzamknutého strešného boxu. Na krádež športových potrieb a príslušenstva, cenností, elektroniky sa poistenie ani v tomto prípade nevzťahuje. Tie sú kryté len v prípade lúpežného prepadnutia.
Rodičia s detmi pozerajú von z okna karavanu.