Voda
Voda je jedným z najväčších rizík, či už v podobe intenzívneho alebo dlhotrvajúceho dažďa, a tým spôsobených záplav, ale aj snehu, vystupujúcej spodnej vody či zosuvov. Klimatická zmena udrela na naše smrekové lesy a z dôvodu rýchlejšieho odlesňovania sa riziko násobne zvýšilo. Staré mapy záplavových oblastí sa menia a ak bývate v oblasti, ktorá je z pohľadu povodní rizikovejšia, mali by ste pouvažovať aj nad terénnymi úpravami pozemku.
Medzi základné preventívne opatrenia patrí pravidelná kontrola a čistenie strechy, ako aj krovu, odkvapov a odtokov. Aj malé množstvo zatekajúcej vody môže časom spôsobiť nezvratné škody a znížiť funkčnosť a nosnosť vašej strechy.
Samotnú povodeň môžu spôsobiť nielen intenzívne lejaky, ale aj dlhodobé dažde, pokiaľ je už pôda premočená. Medzi ďalšie preventívne opatrenia patria:

- Odvodnenie okolia domu a záhrady, aby sa minimalizovalo riziko zatečenia vody do budovy. To zároveň chráni pred spodnou vodou, ktorá vie poškodiť základy domu.
- Výstavba protipovodňových prvkov ako napríklad vytvorenie ochranných valov či nádrží na zadržanie nadmerného množstva vody. Ideálne riešenie na zníženie rizika zaplavenia je, ak sa dá zvýšiť úroveň terénu okolo nehnuteľnosti.
- Kúpa motorového čerpadla (pre prípad výpadkov elektriny) na rýchle odčerpávanie vody.
Vietor

Oheň

Ak váš pozemok hraničí s lesom, vedzte, že norma, ktorá určuje vzdialenosť, do ktorej nesmie byť les od hranice pozemku, by mala byť 50 metrov. Závisí to od konkrétnej legislatívy, pre istotu si to preverte. Aj táto vzdialenosť však môže byť v prípade veľkých požiarov a silného vetra nedostatočná. V týchto prípadoch však už žiadna prevencia nepomôže a jediným riešením je rýchla evakuácia, ktorá vám vie zachrániť život.
Na menšie požiare v domácnosti, ktoré môžu vzniknúť aj skratom v elektroinštalácii či spotrebičoch, je dobré mať poruke hasiace prostriedky. Dnešný pokrok priniesol množstvo riešení a štandardný hasiaci prístroj je len jedným z nich.